Buchner Antal Könyv- és Kottatár

Belépés a könyvtárba ide kattintva >>>

Hosszas előkésztő munka eredményeként az intézmény államilag engedélyezett és városilag segélyezett magán zeneiskolaként kezdhette meg első tanévét 1928 szeptemberében. Az első tanévben 47 növendék jelentkezett. Buchner Antal igazgató mellett Brenner Júlia zongoratanár és Klein Miklós hegedűtanár képezték a tantestületet. A Zeneiskola Könyvtárát 1928-ban az iskolaigazgató Buchner Antal kezdeményezésére alapították, melyhez Brühl József prelátus kanonok 100 pengőt adományozott.

Buchner Antal

(Kistószeg, 1882.  - Pápa, 1950. )

Bánáti sváb származású karnagy, zeneszerző. A szegedi tanítóképzőben, majd a budapesti Zeneakadémián végezte tanulmányait. Temesváron és Szegeden teljesített egyházzenei szolgálatot, majd 1911-től az esztergomi székesegyház karnagya lett. Az egri Katolikus Kántor egyházzenei folyóirat felelős szerkesztője (1913-1919). Miséket, oratóriumokat komponált. Zenekari műveket, dalokat, magyar nótákat, s Pilóta címmel operát írt. Művei gyakran szerepeltek a Magyar Rádió műsorában. 1916-ban az Esztergomi Zeneegylet, majd 1928-ban az Esztergomi Zeneiskola megalapítója. A két világháború között, 1920-1923-ig a Dorogi Bányász Zenekar karmestere.